Herb Gminy Manowo Gmina Manowo

Gmina Manowo

Zagrożenie radiacyjne - podstawowe informacje

1. Konferencja prasowa dotycząca dystrybucji jodku potasu

2. Profilaktyka jodowa

3. ... „Nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek z jodkiem potasu wśród obywateli" - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Jednakże, w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, kierując się bezpieczeństwem obywateli, zdecydowaliśmy o prewencyjnym, wyprzedzającym rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodu potasu do gmin.

Działania te mają charakter rutynowy, standardowy i przewidziany w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, które (...) nie występuje w tej chwili"....

W związku z powyższym Wójt Gminy podaje do wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie gminy:

 Punkty wydawania preparatów ze stabilnym jodem na obszarze Gminy Manowo

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy od pierwszego dnia urodzenia do 60 roku życia (ze względów medycznych).

Proszę o zapoznanie się z materiałami informacyjnymi udostępnionymi na stronie internetowej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do przyjęcia jodku potasu przez niektórych obywateli.

W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.

 

Położenie

Gmina wiejska w zachodniej Polsce, położona we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie koszalińskim.

Administracja

Powierzchnia gminy - 184,63 km². Sołectwa: Bonin, Cewlino, Grzybnica, Manowo, Rosnowo-Osiedle, Rosnowo-Wieś, Wyszebórz, Wyszewo.