Herb Gminy Manowo Gmina Manowo

Gmina Manowo

Wyszewo (Seidel)

Wieś położona na pograniczu Równiny Sławieńskiej i Wysoczyzny Polanowskiej, nad uchodzącą do jeziora Lubiatowskiego Wyszewką, w gminie Manowo.

Wieś rycerska wchodząca w średniowieczu jako lenno w skład posiadłości znanego pomorskiego rodu von Glasenappów. Jest typową ulicówką otoczoną kompleksem lasów, zwanych coraz częściej Puszczą Koszalińską. W latach 1898-1945 dojazd do miejscowości zapewniała kolejka wąskotorowa linii Koszalin - Polanów. W pobliżu wsi i dawnego torowiska położone są dwa urokliwe jeziorka - Żabie i Ludzkie. Nad tym ostatnim, na skraju sosnowego lasu współcześnie założony został cmentarz parafialny.

W średniowieczu w osadzie istniał gotycki kościół filialny ówczesnej parafii Manowskiej, przejęty przez ewangelików w 1552 roku. Miejscowy ośrodek kultury jest animatorem życia społeczno - kulturalnego całej gminy. Tradycje ludowe wzorowane na Wielkopolsce prezentują śpiewacy i kapela o nazwie Zespół Folklorystyczny "Zgoda", założony 20 lat temu przez osadniczki z Zamojszczyzny.

  • neogotycki kościół parafialny św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, wzniesiony pod koniec XIX wieku, wyświęcony w 1945r. Jest świątynią jednonawową, oszkarpowaną w narożach, z wydzielonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, bez wieży. Jedynym zabytkiem pochodzącym z poprzedniego kościoła jest renesansowy świecznik, datowany na 1659 rok.

Fragment Przewodnika Turystycznego "Koszalin i okolice" autorstwa Wacława Nowickiego

Położenie

Gmina wiejska w zachodniej Polsce, położona we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie koszalińskim.

Administracja

Powierzchnia gminy - 184,63 km². Sołectwa: Bonin, Cewlino, Grzybnica, Manowo, Rosnowo-Osiedle, Rosnowo-Wieś, Wyszebórz, Wyszewo.