Herb Gminy Manowo Gmina Manowo

Gmina Manowo

Mostowo (Brückenkrug)

Śródleśna osada na pograniczu trzech mezoregionów: Równiny Białogardzkiej, Wysoczyzny Polanowskiej i Pojezierza Bytowskiego, w gminie Manowo, przy drodze krajowej nr 11. Duże walory krajobrazowe i wypoczynkowe zapewnia położenie nad utworzonym w 1922 roku na Radwi zaporowym Jeziorem Rosnowskim (189 ha), na obszarze chronionego krajobrazu Dolina Radwi.

Jezioro przecina grobla z mostem na Radwi - wschodni kraniec znajduje się w odległości 500 m na wschód od tego miejsca, a zachodni sięga odległego o 8 km Rosnowa. Na wschód od miejscowości, przy zielonym szlaku turystycznym, miłośnicy przyrody mogą obserwować ptaki wodne w miejscach lęgowych, m.in. łabędzie i żurawie. Tamże odnajdziemy piękne okazy jałowca, z których największe osiągają wysokość 10 m. Niektóre z nich są pochylone - zapewne przygięła je do ziemi zimą śnieżna czapa.

W rejonie Mostowa jest czerpana pompami głębinowymi spod dna jeziora woda pitna, doprowadzana magistralą składającą się z dwóch nitek do odległego o 23 km Koszalina. Na zachód osady, na północnym brzegu jeziora, na wysokości jedynej wyspy, znajduje się łowisko wędkarskie Budki. Na wypoczynek weekendowy zapraszają turystów ośrodki składające się z domków kempingowych. Mostowo jest także dogodnym punktem początkowym dla masowych spływów kajakowych Padwią oraz wypraw na jagody i grzyby.

Fragment Przewodnika Turystycznego "Koszalin i okolice" autorstwa Wacława Nowickiego

Położenie

Gmina wiejska w zachodniej Polsce, położona we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie koszalińskim.

Administracja

Powierzchnia gminy - 184,63 km². Sołectwa: Bonin, Cewlino, Grzybnica, Manowo, Rosnowo-Osiedle, Rosnowo-Wieś, Wyszebórz, Wyszewo.