Herb Gminy Manowo Gmina Manowo

Gmina Manowo

Grzybnica (Alt Griebnitz)

Nieduża rolnicza wieś położona na pograniczu Wysoczyzny Polanowskiej i Pojezierza Bytowskiego, na południe od Doliny Radwi, w gminie Manowo. Główną atrakcją Grzybnicy jest rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi w Grzybnicy, znajdujący się pośród Puszczy Koszalinskiej, na północny zachód od wsi. Dojazd do kręgów zapewnia oznakowana droga leśna o długości 2,1 km (od szosy Koszalin - Bobolice); jadąc samochodem od strony Koszalina należy skręcić w lewo za przystankiem PKS Grzybniczka. Do rezerwatu mozna dotrzeć pieszo (rowerem) znakowanymi na zielono szlakami turystycznymi (3,6 km).

Rezerwat został utworzony w 1979r. na powierzchni 10 ha celem zachowania miejsca kultowego i cmentarzyska Gotów, którzy na około 150 lat zatrzymali się tutaj podczas swej wędrówki na południe Europy w I i II wieku naszej ery.

Przyjmuje się, że na terenie kręgów odbywały się wiece plemienne i obrządki kultowe ze stosami ciałopalnymi, a bruki i kurhany są miejscem różnego rodzaju pochówków. Jedna z hipotez zakłada nawet składanie ofiar z ludzi, na co ma wskazywać odkopanie w jednym z dużych kręgów szkieletu bez głowy. Na tablicach informacyjnych (przy parkingu) pokazano rozmieszczenie wszystkich obiektów archeologicznych, historię powstania kręgów, a także efekty prac archeologów prowadzonych pod kierunkiem profesora Ryszarda Wołągiewicza z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Odnalezione w ziemi przedmioty obejrzeć można też w koszalińskim muzeum. Dwa największe kręgi liczą 36 m średnicy. Obwód pierwszego wyznacza 16 ustawionych pionowo w odstępach 3,5 m głazów narzutowych, otoczonych i połączonych wieńcem małych kamieni. W centrum brukowany kopczyk okolony przez 4 stele kamienne połączone w okrąg również wieńcem kamieni. Zaraz za nim podobny krąg, którego obwód wyznacza obecnie 20 głazów (dawnej było ich 33).

Wysokość głazów sięga od 1,2 do 1,5 m, a w środku wznosi sie pojedyńcza kamienna stela otoczona u podstawy wieńcem kamieni. Warto jeszcze pospacerować po lesie na wschód od tablic. Odszukujemy 2 mniejsze kręgi o średnicach 13 i 7 m, kurhan ziemny w postaci niewielkiego kopca i liczne bruki ułożone nad miejscami pochówków z mniejszych kamieni - koliste, prostokątne i trójkątne. Podążając drogą leśną w kierunku północnym odnajdziemy niedawno odkryty tzw. Krąg Szamański.

Podobne kręgi znajdują się jeszcze w kilku miejscach w północnej Polsce. Najbardziej znane są cmentarzyska w miejscowościach Odry w Borach Tucholskich, w Węsiorach na Pojezierzu Kaszubskim oraz w Leśnej koło Chojnic (Róznina Charzykowska).

DOBROCZYNNE BIOPOLE ZIEMSKIE

Miejsce to nie zostało wybrane przez Gotów przypadkowo. Radiesteci wyraźnie zauważąją odmienne przepływy energii ziemskiej; odchyla się zawieszona na nitce złota obrączka, to samo dzieje się z wahadełkiem czy różdżkami. Największy przepływ energii, o dobroczynnym oddziaływaniu na organizm ludzki, ma miejsce pionowym strumieniem nad głazami. Wiele z nich promieniuje różowymi "kolorami", na odmienne organy wewnętrzne i gruczoły dokrewne. Jednak samodzielne korzystanie z tej energii może być nawet szkodliwe. Nie bez znaczenia też jest kolejność ładowania, czyli "ścieżka", którą wędrujemy. Dopiero korzystanie z pomocy radiestety pozwala na jej właściwe korzystanie. Różdżki odchylając się pokazują kierunek poruszania się. Ich skrzyżowanie się onacza brak przejścia lub głaz, do ktrego podchodzić nie należy. Początek niekonwencjonalnej "ścieżki zdrowia" znajduje się na drodze przed pierwszą tablicą poglądową, a koniec - w skrajnym dużym kręgu.

Fragment Przewodnika Turystycznego "Koszalin i okolice" autorstwa Wacława Nowickiego

Położenie

Gmina wiejska w zachodniej Polsce, położona we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie koszalińskim.

Administracja

Powierzchnia gminy - 184,63 km². Sołectwa: Bonin, Cewlino, Grzybnica, Manowo, Rosnowo-Osiedle, Rosnowo-Wieś, Wyszebórz, Wyszewo.