Herb Gminy Manowo Gmina Manowo

Gmina Manowo

Strzelnica w Manowie - MOP, czyli Manowskie Osobliwości Przyrody - spotkanie ŚDS Pegaz i młodzieży z myśliwymi.

Strzelnica Polskiego Związku Łowieckiego w Manowie to doskonałe miejsce, aby porozmawiać o konieczności zachowania bioróżnorodności  i o szeroko pojętej  gospodarce łowieckiej. Taki też cel przyświecał dzisiejszemu spotkaniu z Łowczym PZŁ Zarząd Okręgowy w Koszalinie Panem Janem Kupczakiem i Panią Klaudią Dwulit z działu edukacji PZŁ. Na spotkanie zaprosiłyśmy młodzież ze Szkoły Podstawowej w Manowie oraz domowników ŚDS PEGAZ.

Nasi wykładowcy w bardzo przystępny sposób opowiadali o tym,  jak konieczna jest prawidłowa gospodarka łowiecka dla zachowania równowagi w przyrodzie. Z prawdziwą pasją mówili o sposobach prowadzenia tej gospodarki.  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o ważnej roli myśliwych w społeczeństwie, o tym czy polować można przez cały rok i od czego jest to zależne.  Ponadto dowiedzieliśmy się jakie można spotkać urządzenia łowieckie, co to znaczy, gdy drzewa są spałowane, jak również jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny jelenia lub sarny. W końcu wszyscy poznaliśmy odpowiedź na pytanie czy sarna i łania to to samo…

Nie można do końca mówić o myślistwie, jeżeli nie wspomni się o charakterystycznej gwarze. Na przykładzie dzika zgromadzeni poznali nazwy poszczególnych części  ciała tego zwierzęcia. Nasi uczestnicy już wiedzą co to jest „suknia”, „chyb”, „talerze”, „słuchy”, „szpile”, „chwost”. Ponadto wiadomym się stało, co to jest „rudel”, „wataha”, „chmara”.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko z kiełbaskami oraz przyrodnicze koło fortuny. Każdy uczestnik zabawy otrzymał pamiątkowy upominek z rąk Pani Klaudii i Pana Łowczego.

Okazało się także, że MOP, to nie tylko skrócona nazwa naszego projektu „MOP czyli Manowskie Osobliwości Przyrody”, ale także Myśliwska Oś Przyrody.

W podzięce za przygotowanie arcyciekawego wykładu, sali konferencyjnej, ogniska oraz za to, że spotkał nas tam pełen profesjonalizm, ogromna życzliwość i przepiękne nagrody, nasza biblioteka z radością uhonorowała Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Koszalinie mianem Przyjaciela Biblioteki. Z całego serca zapraszamy wszystkich do strzelnicy w Manowie - jest to niesamowite miejsce, które można wynająć na wspaniałe imprezy rodzinne i firmowe na łonie przyrody.

Ogromne podziękowania kierujemy również do niezastąpionej Pani Sołtys Manowa Wandy Węgrzyńskiej za pomoc przy organizacji spotkania.

 

Położenie

Gmina wiejska w zachodniej Polsce, położona we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie koszalińskim.

Administracja

Powierzchnia gminy - 184,63 km². Sołectwa: Bonin, Cewlino, Grzybnica, Manowo, Rosnowo-Osiedle, Rosnowo-Wieś, Wyszebórz, Wyszewo.