Przejdź do strony z wysokim kontrastem

herb Manowo

Oficjalny serwis gminy

 

UWAGA:


Wysoki kontrast - wersja dla niepełnosprawnych

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newsletter i otrzymuj informacje z gminy prosto na swoją skrzynkę pocztową.

Nasz kanal TV

 

Szkoła plus

 

Zdalne nauczanie

 

Fundusze

 

Wsparcie Seniorów z Gminy Manowo

 

Fundusze

 

Budowa Drogi

 

Termomodernizacja

 

WOJSKOWA KOMENDA UZUPEŁNIEŃ W KOSZALINIE

 

Gmina nad Radwią

 

Baza Organizacji NGO

 

SISMS

 

Baza Organizacji NGO

 

Pomorski Krajobraz Rzeczny

 

Spływy Kajakowe

 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
 • Pic 14
 • Pic 15
 • Pic 16

Dziś jest: Poniedziałek 28 września 2020, imieniny: Marka i Wacława

04-10-2011 | Nie bądź lekkomyślny!

Nie bądź lekkomyślny

 

Lekkomyślne, niekontrolowane zażywanie leków to coraz bardziej powszechny problem społeczny. Wzrastająca popularność zjawiska samoleczenia jest jednym z najważniejszych problemów dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków. Niezwykle groźnym zjawiskiem jest traktowanie leków jako środków psychoaktywnych, zmieniających stan świadomości. 

W reakcji na to zjawisko Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego wdraża kampanię społeczną zatytułowaną LEKkomyślność. Celem wojewódzkiej kampanii jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy wśród mieszkańców regionu dotyczącej leków sprzedawanych bez recepty, w szczególności ich składu, działania, łączenia z innymi lekami. Kampania ma przeciwdziałać łączeniu leków z alkoholem i innymi środkami psychoaktywnymi oraz ich zażywaniu w celu osiągnięcia zmian stanu świadomości.

Polska zajmuje 3 miejsce w Europie pod względem zużycia leków przeciwbólowych. Samoleczeniu towarzyszy błędne przekonanie o braku szkodliwości leków dostępnych bez recepty, w tym leków ziołowych. Tymczasem przy równoczesnym przyjmowaniu dwóch medykamentów istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia między nimi interakcji. Niekorzystne interakcje między lekami oraz coraz większe zapotrzebowanie i wzrastające przyjmowanie, a także wynikające z tego faktu skutki kliniczne, są jednym z najważniejszych problemów współczesnej farmakologii. Środowisko medyczne od dawna protestuje przeciw rozpowszechnianiu sprzedaży leków poza aptekami, czyli na przykład na stacjach benzynowych czy w marketach ze względu na brak możliwości uzyskania rzetelnej informacji na temat leku od sprzedawcy.

Skalę problemu potwierdzają informacje uzyskane przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego od szpitali i placówek lecznictwa odwykowego. W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie w roku 2010 odnotowano 18 przypadków zatruć z użyciem różnego rodzaju leków. Z danych prezentowanych przez placówki lecznictwa odwykowego i zajmujące się terapią uzależnień wynika, iż do poradni MONAR-u w 2010 roku zgłosiło się 18 osób z problemem używania szkodliwego leków bezreceptowych. W przypadku 6 osób doszło do zatrucia organizmu. Zażywanie leków bezreceptowych w celu zmiany stanu świadomości potwierdza również Zachodniopomorski Oddział Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”. Terapeuci uzależnień zwracają uwagę na fakt, iż działanie leków potęgowane jest często przez zażywających alkoholem lub napojami energetyzującymi.

Samorząd Województwa, realizując Wojewódzki Program Przeciwdziałania Uzależnieniom, kwestię bezpieczeństwa stosowania leków uznaje za priorytetową. Kampania LEKkomyślność ma skierować uwagę mieszkańców naszego województwa na skalę problemu i niebezpieczeństwa wynikające z niekontrolowanego zażywania leków. Kampania realizowana będzie na terenie całego województwa.

Strona internetowa kampanii: www.lekkomyslnosc.wzp.pl.

BIP

e-Urząd

elektroniczny samorząd

mapa

Gospodarka odpadami

Kącik Przedsiębiorcy

Rozlicz PIT w gminie Manowow gminie Manowo

Pitax

Rozwój Miast

Dzienniki ustaw

Monitor Polski

galeria zdjęć

Straż Gminna

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa

Agencja Nieruchomości Rolnych

radew

Odwiedziło nas:

4778860

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia